Streda, 13. decembra

 

Meditácia na text - Matúš 11, 28 - 30


Ježiš povedal: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. 
Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. 
Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.“  

    

 

Meditácia

 

„Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.“  (Mt 11, 30)

 

V tejto chvíli Adventného obdobia ti možno pozvanie vziať na seba toto jarmo nepríde veľmi vhod. Možno si práve dosť zaneprázdnený prípravami na Vianoce, možno ešte premýšľaš nad vhodnými darčekmi alebo ťa pohltilo upratovanie a varenie. A to ešte nehovoríme o bežných povinnostiach: práci, vození detí do školy a starostlivosti o domácnosť! 
Odpočinok a pokoj nám potom znie ako akési ďalšie bremeno, ako jarmo. Ježiš nám však hovorí, že jeho jarmo je ľahké, jeho bremeno príjemné a že ak mu dovolíme položiť na naše unavené plecia toto jarmo, nájdeme odpočinok, po ktorom tak túžime. Ako je to možné? 
Jarmá boli určené na to, aby pomohli páru volov pracovať rýchlejšie a účinnejšie. Keď boli voly zapriahnuté do jarma, pracovali spolu, bok po boku. Aj tak mali čo robiť, no o toto bremeno sa navzájom delili. Ich spolupráca im uľahčila splnenie tejto úlohy, pretože pluh ťahali spoločne. 
Ježiš nás pozýva vziať na seba jeho jarmo. Zároveň nám však sľubuje, že bude kráčať vedľa nás a pracovať po našom boku. Tým, že sa podelíme o jarmo s Ježišom, naše povinnosti nezmiznú, ale určite ich budeme lepšie zvládať. Pomôže nám niesť náš náklad, no zároveň sa pri ňom mnohému naučíme. 
Vezmime si teda príklad z volov zapriahnutých do jarma. Kráčajme po Ježišovom boku a naše povinnosti budú pre nás ľahšie a jednoduchšie. Stačí spolu s ním hľadieť na najbližší krok. A potom na ďalší. 
Nezameriavaj sa na to, koľko krokov ťa ešte čaká. Len sa nadýchni a urob ďalší krok - s Ježišom po boku. Časom sa dostaneš tam, kam treba. Budeš sa učiť od Ježiša, svojho tímového kolegu, dostaneš sa tam rýchlejšie a budeš sa cítiť silnejší! 
To nie sú až také zlé vyhliadky, však? Ježišovo jarmo ani zďaleka nie je bremenom. Naopak, pomôže ti účinnejšie pracovať. Spojí ťa s najlepším Spoločníkom, akého môžeš mať. Na svoju ďalšiu úlohu už teda nie si sám. Ježiš je s tebou, priamo po tvojom boku, a spolu s tebou nesie tvoj náklad.                                                

Pane, beriem na seba tvoje jarmo. Chcem kráčať tesne pri tebe a učiť sa od teba!